Természet
A Telki erdők flórája
A Telki feletti erdők legnagyobb részét cseres-tölgyesek és gyertyános-tölgyesek alkotják. Szórványosan bükkös, bükkelegyes erdőfoltok a leghidegebb területeken találhatók. A fátlan területeken, széles lapos völgyekben és domboldalakon lejtősztyepprétek, a sziklás területeken dolomit sziklagyep előfordulása jellemző. A sziklafüves lejtősztyeppek értékes faja a szigorúan védett árvalányhaj. Az egykori tölgyesek eltűnésével igen értékes dolomit sziklagyep alakult ki olyan védett növényekkel, mint a magyar gurgolya, a borzas vértő és a henye boroszlán.
A környék egyik legértékesebb lágyszárúja a bennszülött pilisi len, de ritka, értékes növényfajai között található a budai berkenye vagy a budai hölgymál, a budai nyúlfarkfű, a hegyi tarsóka és a csikófark. A cseres és gyertyános tölgyesekben a városhoz egészen közel is nő a téltemető, erdei ciklámen, és – bár egyre ritkábban – a gyapjas gyűszűvirág. Ezek mellett nagyon ritkán látni a valaha szintén itt nyíló boldogasszonypapucsát is.
A környező tájék florisztikailag a Pilis-Gerecse flórajárásba (Pilisense) tartozik. A talajadottságoknak köszönhetően mind a mészkedvelő, mind a löszre jellemző flóraelemek megtalálhatók a területen.
Fontosabb erdőtársulásai a tatárjuharos tölgyesek (Acereto tatarici-Quercetum), a gyertyános kocsánytalan tölgyesek (Querco petraeae-Carpinetum), a cseres kocsánytalan tölgyesek (Quercetum petraeae-cerris) és a tölgy-kőris-szil ligeterdők (Querco-Ulmetum).
A gyepszint jellemző növényei: a felemáslevelű csenkesz (Festuca heterophylla), az egyvirágú gyöngyperje (Melica uniflora), a ligeti perje (Poa nemoralis), a hegyi sás (Carex montana), a nagyvirágú ibolya (Viola riviniana), a hölgymálfélék (Hieracium sp.).
Az erdészetileg már bolygatott területen vegyeskorú, főként keménylombú fák, illetve telepített fekete fenyvesek (Pinus nigra), kisebb részben lombhullató erdők találhatók. (Az évenkénti átlagos fanövekedés 3,0-4,5 m3/ha között van.)
A Telki erdők faunája
A Telki erdő állatvilága gazdag, értékes.
Az egykor kiváltságosok vadászterületeként ismert erdőben nagyvadakkal is találkozhatunk. A leggyakoribb a dámszarvas és a vaddisznó, de felbukkan a gímszavas, az őz, és ezek az erdők adták a valaha volt legértékesebb muflon trófeák némelyikét is.
További emlősfajok a borz, róka, nyest, de látható ürge és nyuszt is. A hegységben a sötétedés közeledtével megjelennek a denevérek is rovarokra vadászva.
Az erdő számos érdekes és szép madárfajnak otthona. Rengeteg a kis énekes és gyakran láthatók harkályfélék, mint a kis- és középharkály, zöld küllő és a fekete harkály is. A szajkók kiáltozása mellett messzire hallatszik a kakukk hangja is. A ragadozók közül éjjel a macska- és gyöngybagoly, nappal a héja, és az egerészölyv tizedeli a rágcsálókat, de a területen fészkel a kabasólyom is, egyre kisebb példányszámban. Fészkelő madarunk a kövirigó, míg a hollónak már stabil közössége él erdőszerte.
A környék kiemelt értékei a felhagyott agyagbányákban megtelepedett gyurgyalag-kolónia (Merops apiaster), és a gyakran megjelenő partifecskék (Riparia riparia).
A kétéltűfauna nem túlzottan gazdag a mészkőhegység vízszegénysége miatt. Jellemző a zöld varangy (Bufo viridis), barna ásóbéka (Pelobates fuscus), gyepi béka (Rana temporaria), mellett csak a patak közvetlen környezetében, a nedves réteken él meg a barna varangy (Bufo bufo) és a mocsári teknős (Emys orbicularis). A hüllők között olyan értékes fajok élnek itt, mint a lábatlan gyík, a pannongyík, a haragos- és a rézsikló. A Telki erdőben nem él egyetlen mérges kígyófaj sem.
A terület hüllőkben és kétéltűekben gazdag. Gyakori fajok: Aki nyitott szemmel jár, szép ízeltlábú fajokat pillanthat meg. A tölgyesek adnak otthont a legszebb cincéreknek és a nagy szarvasbogárnak is. A füves tisztásokon él Magyarország legnagyobb szöcskefaja, a fűrészeslábú szöcske, valamint az érdekes imádkozó sáska is.
E gazdag ökoszisztéma sérülékeny, ezért védelmet, kiemelt figyelmet érdemel. Az egyre intenzívebb emberi, ipari jelenlét mellett a klímaváltozás okozta hektikus időjárás is nehezíti a környék élővilágának fennmaradását.
Mikrotérség
A Zsámbéki-medence
A zajos, mozgalmas életű főváros, Budapest központjából egy alig 20 km-es utazást követően juthatunk el a békés, nyugodt, festői szépségű Zsámbéki-medencébe.
A medence szántóit, legelőit lankás dombok, hegyek veszik körül, települései - Biatorbágy, Bicske, Budajenő, Etyek, Herceghalom, Páty, Perbál, Tinnye, Telki ,Tök és Zsámbék – pedig egytől egyig magukban hordozzák a nyugalmat és számtalan látnivalóval kecsegtetik az idelátogatókat.
A települések egy része – Budajenő, Etyek, Páty, Tök – szőlőtermeléséről is híres, pincesoraik között sétálva pedig különös hangulat veszi körül az ide látogatót. Zsámbékon kihagyhatatlan látnivaló a XVIII. századi katedrális romja, a Zichy-kastély, a Török kút és a Lámpamúzeum. Biatorbágyon járva a város jelképévé vált Viadukt, Etyeken a boti kápolna, Pátyon a Splényi kastély, Budajenőn a skót bencések volt rendháza, Telkiben pedig Kodolányi János szülőháza emelkedik ki az érdekességek közül. A medencéből indulva (f)elkirándulhatunk a Nagy-kopasz csúcsán lévő, csodálatos kilátást biztosító Csergezán Pál kilátóhoz, ahonnan szép időben akár a Mátráig is elláthatunk.
A környék pezsgő kulturális életéről is nevezetes, a bor-, valamint kulturális és művészeti fesztiválok, kiállítások egytől-egyig hatalmas érdeklődésre tartanak számot, és nem csak a környéken élők részéről, hiszen szerte az országból érkeznek erre a csodálatos vidékre pihenésre, kikapcsolódásra vágyó turisták.
Parkerdő
Tízmillió látogató évente, országosan kiemelkedő természetvédelmi szempontú erdőkezelés, több százezer erdei iskola résztvevő, negyven éves szakmai tapasztalat. Mindezt jelenti a Pilisi Parkerdő. Sőt, még ennél is sokkal többet: egyedülálló természeti értékeket, felejthetetlen családi kirándulásokat, egészséges életmódot, a természet harmóniáját, amely megnyugtatóan veszi körül rohanó városi mindennapjainkat.
A Parkerdőhöz tartozó erdők
Változatos tájon, változatos erdőállományokat kezel a Pilisi Parkerdő. Fenséges bükkösök és kopárokat termővé tevő feketefenyvesek, üde gyertyános tölgyesek és száraz karsztbokorerdők, telepített akácosok és természetes ligeterdők váltják egymást szinte egyik lépésről a másikra.
A változatos erdőállomány sokszínű élővilágnak kínál élőhelyet. Ennek a bonyolult, kölcsönhatások egész láncolatára épülő világnak a gondozása komoly felelősséget jelent. Ennek a felelősségnek a tudatában végezzük mindennapi munkánkat, amelyben ötvözzük az erdők kezelésében megkívánt összes – természetvédelmi, rekreációs és gazdasági – szempontot.
Honlap: www.parkerdo.hu
Tanösvény
Köszöntjük a Telki - Öreg Tölgy Erdei Tanösvényen!
A Budai hegyek délnyugati lábánál, és a Zsámbéki-medence keleti szélén található tanösvény 2011-ben létesült. A kiinduló ponttól északi és keleti irányban a Budai-hegység erdős tömbje terül el, déli és nyugati irányban pedig a Zsámbéki-medencére nyílik kilátás.
Az útvonal kb. 2,9 km hosszú, a szintkülönbség: 150 m, bejárása kb. 1,5 órát vesz igénybe. Budajenő, valamint Telki környékének természeti értékeit mutatja be. A hely bővelkedik természeti látnivalókban, felfedezése, megismerése igazi élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Ehhez a megismeréshez nyújt segítséget a tanösvény.
A tájékozódást útirányjelző oszlopok, és felfestett jelek segítik, a térkép és a TANÖSVÉNY-VEZETŐ FÜZET pedig bővebb ismeretekhez juttat bennünket. A tanösvény állomásait tájékoztató táblák és jelzőoszlopok jelölik.
Állomáshelyek:
Indító állomás
Az erdő madarai - Odútelep
Tölgyeseink növényvilága
Félszáraz kaszálórét - Ízeltlábúak
Nagyvadak, vadgazdálkodás
Erdőgazdálkodás
Lejtősztyepprét - Hüllők, kétéltűek
Mész- és melegkedvelő molyhos tölgyes erdő
Öreg tölgy
Gombák
Fontos tudnivalók:
A túlnyomóan erdő borította terület országos természetvédelmi oltalomban részesül, része az 1978-ban alakult Budai Tájvédelmi Körzetnek, valamint az EU közösségi jelentőségű ökológiai hálózatának, a Natura 2000 hálózatnak.
Az erdő-, és a vadállomány vagyonkezelője a Pilisi Parkerdő Zrt., természetvédelmi kezelője Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság.
Fel kell készülni arra, hogy az erdőben nincs kijelölt szemétgyűjtő, ezért kérjük, vigye haza a szemetét, és dobja az otthoni szelektív gyűjtőbe!
Figyelem! Az 5. és a 6. állomás között a tanösvény egy meredek árkon át vezet, amely nehezen járható, és különösen eső után veszélyes lehet. Kérjük, hogy fokozottan ügyeljen biztonságára!
Ne feledje! Természetvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű helyen jár, ezért fokozottan kell vigyázni a természet épségére, nyugalmára. Ezért kérjük, ne hagyja el a kitaposott ösvényt, és hangos kiabálással ne zavarja az erdő csendjét, élővilágának nyugalmát! Ezzel hozzájárul ahhoz, hogy unokáink is természeti értékekben gazdag, madárdalos erdőben túrázzanak.
A tanösvény tulajdonosa és fenntartója: Telki Önkormányzata - 2089 Telki, Petőfi S. u. 1., tel.: 06-26-920-801
A tanösvény létrehozásában közreműködött: Telki Önkormányzat, Óvoda-Iskola Telkiben, Út Európába Alapítvány, KOKUKK Egyesület, Pilisi Parkerdő Zrt., Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budavidék Zöldút Szövetség
A tanösvény-vezető füzet INNEN letölthető>>
Környezetvédelem
Telki természeti adottságai egyedülállóak, a hegyek, erdők közelsége és a friss levegő igazán élhetővé teszik a települést.
Azért, hogy ezt a természeti jelleget megőrizze, Telki is sokat tesz. Falunk tudatosan száműzi a környezetszennyező ipart és minden lépésével a környezettudatosság jegyében jár el. A település szigorú környezetvédelmi és hulladék programmal rendelkezik, és együttműködik a Pilisi Parkerdő Zrt.-vel, valamint a Natúrpark Egyesülettel.
Az itt felnövő gyermekek már az óvodában és az általános iskolában is magukba szívják a friss levegőt, valamint az ennek megtartásához szükséges tudást, ugyanis mindkét intézmény „Zöld” minősítéssel büszkélkedhet.