„Fő pedagógiai célunk az érzelmi biztonság megteremtése”
– interjú a Csibe Bölcsi vezetőjével
A „Hazai pálya: közéleti diskurzus helyi témákról, telkiekkel” című interjúsorozat keretében Deltai Károly polgármesterrel közös beszélgetőpartnerünk ezúttal Kamlah Szilvia volt, aki huszonegy esztendeje nyitotta meg Telkiben családi napköziként a Csibe Bölcsi Magánbölcsődét, amely immáron hét éve – a Telki Önkormányzattal kötött megállapodás alapján – az önkormányzati bölcsődei ellátás színtere is egyben.
Telki Napló/Portál: Meséljen a kezdetekről: hogyan alakult meg a Csibe Bölcsi, majd bővült a mai formájára?
Kamlah Szilvia: Szakirányú tanulmányaimat követően, 1987-től három éven át dolgoztam egy minisztériumi bölcsődében, amíg – az akkoriban jellemző bezárási hullám következtében – meg nem szűnt. Ezután kissé elkeveredtem ettől a szakmától, reklámújságot szerveztünk a férjemmel és a vendéglátásban is dolgoztam.
Telkibe költözésünk után, amikor az első gyermekem születését követően ismét munkába álltam, újra szerettem volna egy bölcsődében elhelyezkedni. Akkoriban a környéken csak Budakeszin, a második kerületben, és talán még Zsámbékon volt bölcsőde, ám ezeknél nem volt munkaerőfelvétel. Ezért egy volt kolléganőmmel együtt abban gondolkodtunk, hogy létrehozunk egy magánbölcsődét, ami egyébként akkortájt még egy viszonylag új intézményi forma volt Magyarországon. Végül aztán ezt az eredetileg tervezett helyszínen, Pátyon adminisztratív okokból nem sikerült megvalósítanunk.
A Telki Napló szerkesztőségi tagjaként aztán éppen a Bordás-házban jártam egy kiállításon, amikor kiderült, hogy az épület nem sokkal korábban a Waldorf óvoda számára lett átépítve, újjáépítve, ám ők valamilyen okból végül más helyre költöztek. Így, ennek a véletlennek köszönhetően találtam rá a mai bölcsődeépületre, és az engedélyezési eljárást követően végül 2004 januárjában nyitottam meg a családi napközit.
Az első hónapban egy gyermekkel indult el az intézmény, aztán egyre többen jöttek. Akkoriban reggeltől estig egyedül dolgoztam, és egy jó barátnőm segített be, amikor valamiért el kellett mennem. Augusztusra tudtam felvenni két kisgyermeknevelőt, és mivel érkezett a második gyermekünk, így el tudtam menni szülési szabadságra.
TN/TP: Mikor lett a napköziből bölcsőde?
K.Sz.: Négy évig működtünk családi napköziként, majd 2008 májusában lettünk magánbölcsőde, először tizenhat, húsz, majd huszonkét férőhellyel.
TN/TP: Jelenleg hányan járnak a bölcsődébe? Van területi ellátási kötelezettsége az intézménynek?
K.Sz.: Évek óta tele vagyunk, így most is a maximális számú, huszonkét gyermek jár a bölcsődébe. Az ellátási területünknek Budapest és Pest megye van megjelölve. Nagyon jó híre van az intézménynek, Solymártól Sóskútig jelentkeznek hozzánk, ám az elmúlt években szinte csak telkieket tudtunk felvenni.
A jogszabály egyébként nem tesz különbséget a tekintetben, hogy egy bölcsőde magán vagy önkormányzati fenntartású, tehát ugyanolyan szabályok vonatkoznak ránk is minden szempontból.
TN/TP: Hány éves kortól meddig fogadják a gyermekeket?
K.Sz.: Bölcsődébe húsz hetes, azaz négy és fél hónapos kortól lehet felvenni gyermekeket. Volt is már ilyen pici nálunk, de jelenleg majdnem két éves a legkisebb gyerkőcünk. Amikor valaki betölti a harmadik életévét, az azt követő augusztus 31-ig maradhat, de szülői kérésre ez egy évvel kitolható. Speciális nevelési igényű gyermek esetében pedig hat éves korig, mivel az intézmény korai fejlesztést is végez.
TN/TP: Van esetleg valamilyen speciális terület, amiben pluszt nyújtanak a kicsiknek?
K.Sz.: Azt vallom, a kevesebb néha több, így nálunk nincs úszás-, vagy éppen nyelvoktatás, lovaglás… – szerintem egy bölcsődés gyermeknél még nem ezek a legfontosabbak, hanem a nyugodt játékkörülmények, a kellemes légkör kialakítása, biztosítása és a szeretetteljes gondozás, így mi ezeket tartjuk szem előtt. Fő pedagógiai célunk az érzelmi biztonság megteremtése, és azt hiszem, ebben elég jók vagyunk. Magasan képzett kisgyermeknevelők dolgoznak nálunk, sőt, tizenöt-húsz éve ugyanazok a kollégáink, amire nagyon büszke vagyok.
TN/TP: 2018 óta a Telki Önkormányzattal kötött feladatellátási szerződés értelmében már a Csibe Bölcsi biztosítja a telki önkormányzati férőhelyeket is. Hogyan működik ez a gyakorlatban?
Deltai Károly: A bölcsődei ellátás biztosítása önkormányzati feladat. Nálunk a gyermekszám azonban nem indokolja egy külön, önálló intézmény létrehozását, különösen akkor, ha a csökkenő születésszámot jelző tendenciákat nézzük. A demográfiai adatokból látszik, hogy záros időn belül keletkezne egy kiürülő intézményünk. Ráadásul ezzel indokolatlanul teremtenénk konkurenciát egy helyi, jól működő magánintézménynek, amely sokkal rugalmasabban, egészen más körülmények között tud alkalmazkodni a felmerülő igényekhez. Ezért véljük úgy, hogy sokkal logikusabb, ha partneri kapcsolatban gondolkodunk.
A Csibe Bölcsivel 2018 óta van egy nagyon jó megállapodásunk és kiváló együttműködésünk. A nálunk felmerülő feladatokat így szerződéses keretek között, költséghatékonyan tudjuk biztosítani, egy szakmailag kifogástalan magánintézmény által. Ez számunkra nagy biztonságot jelent, régóta ismerjük egymást, jó ideje együtt dolgozunk, bizalmi a kapcsolatunk.
Lehet, hogy ez az együttműködés változni fog idővel, ahogyan a körülmények is változnak, de akkor majd alkalmazkodunk. Eddig is minden felmerülő problémát meg tudtunk közösen oldani.
TN/TP: Hány önkormányzati férőhely áll rendelkezésre a helyi gyermekek számára?
K.Sz.: Februárban tízről tizenkettőre emelkedett az önkormányzati helyek száma az átmenetileg megnövekedett igények miatt. Rugalmas a rendszer, várhatóan szeptembertől ismét tízre csökkenhet ez a szám.
TN/TP: Mik a jelentkezés feltételei?
K.Sz.: A gyermekvédelmi törvény írja elő, hogy minek kell megfelelni és milyen szempontok alapján történik az elbírálás. Tulajdonképpen a telki lakosok mind az önkormányzati bölcsődei helyekre jelentkeznek és így is veszünk fel minden helyi gyermeket. Utána a jövedelmi viszonyok és a szülői nyilatkozatok alapján derül ki, hogy valaki jogosult-e rá, tehát hogy önkormányzati vagy magánintézményi helyre kerül végül.
D.K.: Ugyanazok a jogszabályok vonatkoznak ebben az esetben is a bölcsődére, mintha egy önálló intézményt működtetne az önkormányzat.
TN/TP: A jelentkezések számánál is érezhető, hogy – a 2021-es kiugrást leszámítva – évről évre csökken a születésszám a telki családokban, hasonlóan az országosan tapasztalható tendenciához?
K.Sz.: Több év után először ebben a nevelési évben tudtunk felvenni a telkiek mellett Budajenőről is gyerekeket a magánbölcsődei helyekre. A környékbeli intézményeknél is az látható, hogy szinte mindenkit, aki jogosult rá, fel tudtak venni, ami korábban nehézséget jelentett.
D.K.: A gyermekszám-csökkenés általános tendencia az országban és már Telkiben is érezhető. Ezért nem építünk, építettünk bölcsődét, hiszen ezt előre lehetett látni a demográfiai adatokból és nem ért meglepetésként bennünket.
TN/TP: Milyen a kapcsolatuk a Telki Zöldmanó Óvodával?
K.Sz.: Az óvoda jelenlegi vezetésével jó kapcsolatot ápolunk. Mivel van realitása annak, hogy az óvodában a közeljövőben egy homogén kiscsoport is létrejöjjön, így együttműködünk, egyeztetünk annak érdekében, hogy az önkormányzati bölcsődei férőhelyek száma ennek következtében akár majd csökkenhessen is.
TN/TP: Milyen terveik vannak a következő évekre?
K.Sz.: Pár évvel ezelőtt lehet, hogy érdemes lett volna bővíteni a bölcsődét, de akkor azt mondtam, és ma is tartom, hogy ennek nem lenne értelme, hiszen a jelenlegi keretek között tudok szívvel-lélekkel és teljes figyelmemmel mögötte állni. Ez egy szociális ellátás, aminél számomra nem az üzleti oldal a fő szempont.
Célunk, hogy az épületet úgy őrizzük meg, hogy a védett utcaképnek mindig megfeleljen – tavaly volt egy teljes külső felújításunk –, és a kertet megpróbáljuk folyamatosan fejleszteni, új játékokkal bővíteni. Mindig is törekedtem a kiváló munkaerő megtartására és ez így lesz a jövőben is.
D.K.: Kipróbált, jó együttműködés van az önkormányzat és a bölcsőde között, amit szeretnénk megőrizni. A köztünk lévő megállapodás kellően rugalmas ahhoz, hogy a változásokhoz igazodjon, de kellően stabil is, hogy lehessen rá számítani. Feltett szándékunk, hogy ez a szerződés hosszú távon fennmaradjon, hiszen az idő bizonyította, hogy sikeres, így mindenkinek az érdekét megfelelően szolgálja.
Szilágyi Balázs
(A cikk a Telki Napló áprilisi számában is megjelent.)