Felhívás helyi vállalkozások, szolgáltatók számára
Az új típusú koronavírus-fertőzés terjedése emberről-emberre jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal történik. A fertőződés tünete láz, száraz köhögés, légzési nehézség, lappangási ideje legfeljebb 2-12 nap, átlagosan 5-6 nap.
A betegség 80%-ban enyhe tünetekkel lezajlik, azonban főképp az idős és /vagy egyéb krónikus betegségben szenvedő embereknél súlyos formában jelentkezhet. Speciális kezelés, védőoltás egyelőre nem áll rendelkezésre. Mivel a vírus nagyon gyorsan terjed zárt közösségekben, ezért a több munkavállalót foglalkoztató, illetve tevékenységükből adódóan több személy (ügyfél) gyakori társas érintkezésének helyet adó vállalkozások, szolgáltatók számára is kiemelten fontos az alábbi teendők betartása.
- A személyi higiénére fokozottan kell figyelni!
- A fertőzés megelőzésének legfontosabb módja a gyakori, alapos szappanos kézmosás.
- Tartsák és tartassák be az úgynevezett köhögési etikettet: papírzsebkendőbe köhögjünk, tüsszentsünk, a használt zsebkendőt dobjuk ki, majd mossunk kezet!
- Kerülni kell a szokásos érintkezési formák közül a kézfogást, puszit!
- Az intézmény közösségi tereibe helyezzenek ki érintés nélkül használható alkoholos kézfertőtlenítőszer adagolókat, ennek használatára hívják fel a gondozottak figyelmét!
- Szellőztessenek gyakran!
- Kerüljék a zsúfoltságot, segítsék elő, hogy a vállalkozásnál megforduló személyek egyszerre minél kevesebben tartózkodjanak egy helyiségben! Ügyeljenek a zsúfoltság kerülésére a kiszolgálótérben!
- A kiszolgáló és üzlethelyiségekben a sorban állók tartsanak nagyobb távolságot egymástól!
- A gyógyszertárakban csak annyi vásárló tartózkodjon a betegforgalmi térben, ahány gyógyszerkiadó ablak működik!
- A koronavírus lipid burokkal rendelkezik, így a legtöbb, egyfázisú tisztító-, fertőtlenítőszer hatásos ellene. Takarításhoz virucid hatással rendelkező készítmények használata javasolt.
- Kiemelten fontos és napjában többször is fertőtleníteni kell azokat a felületeket, amelyeket kézzel gyakran érintenek (ilyenek pl. az ajtókilincsek, korlátok, villanykapcsolók, stb.) Ezeknek a felületeknek a fertőtlenítésére az alkohol bázisú gyorsfertőtlenítők, illetve a fertőtlenítő kendők alkalmazhatóak.
- A vizes egységek padló és csempe falburkolatainak, valamint klórálló burkolattal ellátott helyiségek padló burkolatainak fertőtlenítésére a klórtartalmú készítmények is alkalmazhatók, abban az esetben, ha a készítmény címkéjén a virucid hatás, illetve a virucid hatás létrejöttéhez az alkalmazási paraméterek a használati utasításban fel vannak tüntetve.
- A vizes egységekben a kézmosási és kézfertőtlenítési lehetőséget biztosítani kell! Ajánlott a fertőtlenítő hatású folyékony szappan biztosítása, mert ennek alkalmazásával egy fázisban végezhető el a kéztisztítás és a kézfertőtlenítés.
- Amennyiben egy alkalmazottnál vagy ügyfélnél légúti fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell az intézmény orvosát, illetve a háziorvost, aki az előírt és általa ismert eljárásrend szerint dönt a további teendőkről!
- Amennyiben a vállalkozásnál fertőzött személyt azonosítanak, akkor a közösség zárt jellege miatt fennáll a dolgozók és a többi munkavállaló fertőződésének kockázata is. A járványügyi vizsgálat ezért rájuk is kiterjed.
Friss helyi hírek a koronavírus járvánnyal kapcsolatosan: https://www.telki.hu/index.php/koronavirus